Finančná kríza. Nehoda alebo úmysel?

all seeing eye     V ďen keď 18.9.2008 skrachovala americká investičná banka Lehman Brothers sa vo svete začalo hovoriť o finančnej kríze. Bol to však len začiatok niečoho čo neskôr postihlo väčšinu sveta. Dokonca ani biliónové dotácie v USA nepomohli stabilizácii a kríza sa rýchlo šírila ďalej. Bankroty významných bánk,firiem či dokonca krajín boli na dennom poriadku. Len u nás na slovensku prišli o prácu tisíce ľudí, mnohé malé a stredné podniky sa boja o svoju existenciu a tak sa uchyľujú k fúziám s väčšími firmami dúfajúc, že takto kríze odolajú. A to nespomínamé štáty ako Maďarsko či Island, ktoré by sa zrejme bez štedrých dotácii od Európskej Únie ocitli na dne. Ekonómovia varujú, že kríza môže trvať roky a nikto nevie kam to až povedie… 

       Ale vráťme sa k podstate krízy a jej začiatku. Hovoria, že všetko spôsobili hypotekárne úvery, ktoré občania neboli schopný splácať. Keď si ale predsatvíme, že najlepší ekonómovia sveta, manažéri či riaditelia bánk sa dopustili takejto fatálnej chyby, tak nám to nejako nesedí. Zamyslime sa ale nad možnými riešeniami krízy a dopracujeme sa k možným pôvodom. Situácia, že kríza sa vyostrí natoľko že ekonomiky štátov padnú a svet sa začne zmietať v strašnej apokalyptickej vojne, je v dnešnej dobe neprípustná. Rátajme teda s vyriešením krízy. Ako už viacerí výynamní svetoví politici načrtli, krízu by mohol zažehnať jednotný svetový finančný systém. Zjednotenie všetkých ekonomík do jednej ľahko ovládateľnej inštitúcie. Nieje to hádam vrchol globalízácie? Stav keď celý svet bude mať v rukách zopár najmocnejších jedincov. Stav keď naše krajiny, naše inštitúcie a dokonca aj naše životy prestanú existovať ako samostatné jednotky a staneme sa súčasťou jednotvárnej masy. Budeme ako stádo oviec v ohrade strážené svorkou vlkov.

     Je už len na Vás, či sa ostanete iba prizerať alebo čí sa odvážite pozrieť priamo do oka zla a zastanete sa svojej vlastnej existencie ako ľudských bytostí.   

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: